Skip to main content

100 lat IBM

16 czerwca 2011 minęło 100 lat od utworzenia IBM – zwanego także Big Blue - pierwszego amerykańskiego giganta informatycznego, który dominował ten rynek prawie przez cały wiek XX. IBM jako jedna z niewielu firm komputerowych wywodzi się jeszcze z XIX wieku.  jako oficjalną datę powstania prekursora IBM-a uznaje się wprawdzie 15 czerwca 1911r., ale na powstałą wtedy spółkę CTR złożyły się znacznie starsze przedsiębiorstwa, z których najstarsze miało swe początki w 1885r. czyli bardzo dawno przed powstaniem komputerów.

14 lutego 1924r. CTR zamienił się w IBM. „Big Blue” był i jest nadal prawdziwa maszyną innowacyjną. Firma IBM ma na swoim koncie więcej patentów niż jakiekolwiek inne przedsiębiorstwo informatyczne, jego pracownicy oprócz innych nagród zdobyli 5 nagród Nobla! IBM wdrożył takie komputerowe standardy jak dyskietka, dysk twardy, MCA, PS/2, VGA, a nawet kursor myszki.

Historia „Big Blue” to również kompromitujące fakty współpracy tej firmy z niemieckimi nazistami. Komputery IBM-a w latach 33-44’ zostały zainstalowane w niemieckich obozach koncentracyjnych, gdzie służyły do ewidencjonowania danych ludności obozów, za co w 1937r. ówczesny prezes firmy Thomas J.Watson dostał odznaczenie Krzyża Zasługi Orła Niemieckiego, które jednak zwrócił Hitlerowi w 1940r. stwierdzając, że osobiście nie zgadxa się z polityką przez III Rzeszę.

Wprowadzony 12 sierpnia 81’ IBM PC 5150 nie był pierwszym komputerem osobistym, jednak był produktem przełomowym z tego względu, że korzystał z ogólnodostępnych na rynku podzespołów – procesory dostarczał Intel, a oprogramowanie raczkujący Microsoft młodego Billa Gatesa. Przez kolejne lata PC i IBM-PC kojarzone były jako jedno. Oczywiście było to mylące stwierdzenie, ale nie zmienia to faktu, że nazwa PC (również dzięki zabiegom marketingowym) kojarzona była tylko z produktem marki IBM.

Dlaczego właśnie ta maszyna odegrała tak dużą rolę w historii komputerów personalnych? Ponieważ ojciec PC, czyli Philip Estridge (szef ówczesnego laboratorium IBM-a) postanowił zerwać z konwencją dotychczasowego sposobu tworzenia komputerów tylko z firmowych części i zastąpić je ogólnie dostępnymi na rynku podzespołami. Komputer IBM-a z 1981 roku nazwać więc można dziś popularnym składakiem. Cztery lata później pomysł sprzedano, w postaci licencji innym firmom i od tej pory zaczęła się masowa produkcja komputerów osobistych, które znamy dziś.

Obecnie IBM nie zajmuje się już – Microsoft wyeliminował ją z tego rynku-  produkcją komputerów osobistych na skalę masową. Firma skupia się dziś na świadczeniu różnorodnych usług konsultingowych, nanotechnologii, cloud computing i dostarczaniu oprogramowania, sprzętu i infrastruktury firmom oraz wspieraniu open source, IBM jest jednym z największych mecenasów wolnego oprogramowania na świecie.

IBM ma – jak już wspomniałem – ogromne zasługi naukowe, dzięki pracom jej naukowców dokonały się największe rewolucje informatyczne w XX wieku. Warto przypomnieć, że to dzięki tej firmie zawdzięczamy rozwój baz relacyjnych. W czerwcu 1970 roku Edgar F.Codd, naukowiec w Instytucie Badawczym IBM opublikował artykuł w którym po raz pierwszy zdefiniował model relacyjny baz danych oparty na uproszczonym procesie operacji na ogromnych zbiorach danych. Sformułował on tzw. zasady normalizacji, które w efekcie doprowadziły do powstania języka – znanego dziś przez większość pracowników wielkich firm na świecie -  SQL (Structured Query Language).

 

Piotr Piętak

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 6411