Skip to main content

Jak homo sapiens będzie wyglądał w roku 3000?

d0a725ec-1450-11e2-a381-b69d33060ff1-493x328Jak będzie wyglądał człowiek za tysiąc lat? Brytyjska gazeta Sun opierając się na licznych badaniach naukowych i prognozach wysnutych ze zmian w  zachowania i wyżywienia człowieka w ciągu ostatnich 100 lat przedstawiła wizje istoty ludzkiej w roku 3000. Ewolucja naszego gatunku zmieni nas znacznie, będziemy więksi, nasze oczy będą wyłupiaste i duże jak u żaby, a mózgi o wiele mniejsze.

Ta futurologiczna fantazja ma jednak solidne podstawy empiryczne, bowiem artysta, który namalował  człowieka przy pomocy komputerowych technik graficznych umie doskonale wytłumaczyć dlaczego różne części naszego ciała będą w roku 3000 inne. I tak człowiek przyszłości będzie miał mniej i mniejsze zęby, ponieważ podstawa jego wyżywienia będzie dieta i tabletki. Mózg będzie mniejszy, bo rozwój informatyki doprowadzi do zastąpienia naszych umysłowych czynności przez komputery.

{module Google reklama arty}

A jadra będą  także mniejsze, bo nastąpi dalszy proces – widoczny już dzisiaj –zmniejszenia się płodności u mężczyzn. Nasz Homo sapiens z roku 3000 będzie miał dłuższe ramiona i  palce, aby uchwycić przedmioty  znajdujące się dalej od jego miejsca pracy (czyli biurka) bez poruszania się. Czy to sa tylko fantazje? Nie.  

Ewolucja człowieka nadal trwa. Jakie czynniki wpływające na dobór naturalny mogą zmieniać nasz wygląd? Biolodzy twierdza, że jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Ekstrapolując bieżące trendy, możemy tylko powiedzieć, że nasze prawnuki nie będą prawdopodobnie mieć zębów mądrości ani zębów trzonowych, ponieważ nie są one już potrzebne przy naszych sposobach odżywiania.

Niech ktoś porówna stek i hamburger, a zrozumie, ze są to zmiany realne wpływające na morfologie naszego ciała. Trzecia część ludzkości jest już rodzi się bez zębów mądrości, z dużymi różnicami regionalnymi. Człowiek przyszłości będzie zapewne także mniej owłosione. Przyszłość to łysi i łyse, które aby mieć dzieci będą musieli zapładniać się jak w Seksmisji.

Piotr Piętak

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 10722