Skip to main content

Krótka historia cyberwojny

Cyberwojna to prowadzenie środkami informatycznymi wrogich działań przeciwko innemu krajowi, tak by w ostateczności pozbawić go zdolności obrony militarnej. Czasami atakujący mogą się wcielić w rolę agentów APT lub szpiegów gospodarczych, ale wszystko jest podporządkowane osiągnięciu celów militarnych.

Czytaj więcej: Krótka historia cyberwojny

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 5336

Hakerzy - prawdziwi właściciele Internetu

Pan A.Talaga znawca historii Internetu (od dzisiaj rano wszyscy redaktorzy wszystkich gazet w Polsce są jego znawcami) stwierdził z rozbrajającą głupotą co następuje:

Serwery polskich instytucji państwowych zostały zablokowane w ramach światowej akcji przeciwników ograniczeń w udostępnianiu treści w Internecie.

I natychmiast wyjaśnił co władze III Rzeczpopolitej powinny robić: "Polskie władze zaczęły tłumaczyć, iż podpisanie porozumienia ACTA, które chcą zablokować hakerzy, wcale nie jest przesądzone. Od razu poddaliśmy się szantażowi, byle szkodnicy nie nabroili jeszcze bardziej. To zła metoda. Trzeba było podjąć walkę i oświadczyć, że mamy do czynienia z bezprawiem, którego Polska nie akceptuje, a ataki nie wpłyną na naszą politykę. Jeśli teraz nie przyjmiemy ACTA, pokażemy słabość i zachęcimy do kolejnych cyberawantur.’’.

Moje pytanie do redaktora brzmi nastepująco: czy wie kto zbudował Internet i wszystkie narzędzia konieczne do jego używania? Odpowiedź brzmi prosto: to hakerzy zbudowali Internet bez nich bez ich anarchistycznej ideologii nigdy Internet nie zostałby tak szybko stworzony i upowszechniony na całym świecie.

Czytaj więcej: Hakerzy - prawdziwi właściciele Internetu

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 5658

Szpiegostwo telekomunikacyjne

Polityk niemieckiej partii Zielonych Malte Spitz udostępnił w Zeit Online dokładny zapis tego, co robił przez pół roku. Dokładne informacje uzyskał od swojego operatora . Chciał w ten sposób zwrócić uwagę, jak wiele danych o nas mogą przekazywać telefony komórkowe. Opublikowane dane wskazywały m.in. gdzie bywał, kiedy i jak podróżował, w jakich porach lubić rozmawiać przez telefon, a nawet kiedy spał. Wszystkie te dane były zapisane w systemach jego dostawcy usług telekomunikacyjnych - Deutsche Telekom, a przekazane przez jego telefon.

Czytaj więcej: Szpiegostwo telekomunikacyjne

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 5255

Chińscy hakerzy atakują

Czy rząd Chin wykorzystuje hakerów w wojnie informacyjnej, którą prowadzi z Zachodem ? Historia grup hackerskich W Chinach rozpoczyna się powstaniem grupy "Zielonej Armii" i zorganizowaniem przez nią akademii hackerskiej w latach 1997-2000.  W tym samym czasie część grup się połączyła tworząc China Eagle Union. Przełomowym momentem był atak na Indonezję w 1998r. spowodowany antychińskimi demonstracjami w tym kraju - wtedy powstało stowarzyszenie Red Hacker Alliance. Rok później rozpoczął się konflikt w cyberprzestrzeni między Chinami i Tajwanem.

Czytaj więcej: Chińscy hakerzy atakują

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 6101

Pierwszy infoanarchista

Postać Wacława Machajskiego – jednego z najbardziej interesujących teoretyków anarchizmu – jest w Polsce prawie zupełnie nieznana. Wprawdzie ostatnio ukazała się praca Leszka Dubela p.t „Zapomniany prorok rewolucji – szkic o Janie Wacławie Machajskim”, Wydawnictwo UMCS rok 2009, ale pozostaje on myślicielem i działaczem robotniczym nieznanym szerszej opini publicznej w Polsce. We Francji – by zacytować przykład osobiście mi znany - jego pisma wyszły w popularnej serii Points/Politique w wydawnictwie Seuil już dwukrotnie w 1979 roku i w 2001.

Czytaj więcej: Pierwszy infoanarchista

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 5339