Skip to main content

Gry komputerowe leczą urazy psychiczne

yuri-vishnevskyOd wielu badacze Internetu i dostarczali nam niezliczonych dowodów, że wpływaja one źle na psychikę internautów, że są jak zabójczy narkotyk, który prędzej czy późnie doprowadza do ciężkiej choroby. Ostatnio badacze ze szpitala dziecięcego w Bostonie ustalili, że gra komputerowa wymagająca od gracza zachowania spokoju może znacznie poprawić efekty psychoterapii. Nie wystarczy jednak aby to była zwykła gra, ale taka, która jest sprzężona ze sprzętem monitorującym pracę serca.Badania w tym zakresie przeprowadzili naukowcy ze szpitala dziecięcego w Bostonie - dr Jason Kahn oraz dr. n. med. Joseph Gonzalez-Heydrich. Opracowali oni grę RAGE Control (kontrola gniewu), która przypomina starą kosmiczną strzelankę Space Invaders z tą jednak różnicą, że komputer gracza podłączony jest do aparatury monitorującej pracę serca. Gracz musi strzelać do obcych statków i unikać ich strzałów, ale jeśli jego serce zacznie bić zbyt szybko, działko przestaje strzelać. Gracz musi zachowywać spokój, aby robić postępy w grze.

 

gry które uspakajaja - czytaj - Silk oprogramowanie do malowania niesamowitych obrazów

Druga grupa, licząca 18 dzieci, została poddana identycznej terapii, ale dodatkowo przez 15 minut dziennie dzieci bawiły się grą RAGE Control. Po pięciu dniach terapii dzieci z grupy "graczy" wykazywały wyraźną poprawę. Lepiej radziły sobie z opanowywaniem gniewu, doświadczały mniej negatywnych emocji.

Na tym badania naukowców z Bostonu się nie kończą. Na stronie szpitala czytamy, że trwają już badania nad wersją RAGE Control dla dwóch graczy. Ta gra przeznaczona jest dla rodziców i dzieci, którzy grają wspólnie. Jeśli tylko jeden z graczy zacznie za bardzo się denerwować, działko blokowane jest dla obydwu.

Sam pomysł łączenia programu komputerowego z pomiarem akcji serca jest inspirujący. Może dałoby się go wykorzystać w grach absolutnie komercyjnych?

red. mediologia.pl  (źródło - di.com.pl) 

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 7172