Skip to main content

Linux bash - awk

Z ostatnio opublikowanych badań wynika, że aż 12 % programistów w Polsce programuje w językach systemu operacyjnego Linux ; bash i awk. Popularność tych języków rośnie z roku na rok, gdyż ich znajomość jest niezbędnym ćwiczeniem przed przystąpieniem do nauki języka C czy C++ czyli języka używanego bardzo często w systemach informatycznych telefonii komórkowej.

{module Reklama Google Połączona}

Debiutanci w informatyce popełniają klasyczny błąd, jeżeli bez znajomości bash i awk chcą poznać programowanie w języku C, które jest oparte nieraz na skomplikowanych mechanizmach (np. wskaźniki) trudnych do opanowania przez debiutantów w informatyce. Natomiast bash i awk mogą – bez trudności – być opanowane przez debiutantów czy ludzi, którzy poszukują pracy na rynku informatycznym.

Dlatego na naszym portalu umięśćiliśmy darmowy podręcznik napisany zarówno dla informatyków jak i debiutantów w dziedzinie informatyki. .Celem podstawowym podręcznika Linux - bash jest przygotowanie jego użytkowników do zdobycia certyfikatu zawodowego z systemu Linux . Taki certyfikat jest niezwykle ceniony na rynku pracy w Unii Europejskiej przez przedsiębiorców.

Zdobywając go zwiekszamy nasze szanse na znalezienie pracy w informatyce (niekoniecznie w Polsce). Jednak zdobycie takiego certyfikatu nie jest łatwe i dlatego nasz podręcznik traktujemy jako wstep lub raczej pierwszy krok na tej trudnej drodze. Poznając Linuxa poznajemy jednocześnie UNIX –a , który to system operacyjny jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie i praktycznie zainstalowany w większosći wielkich korporacji nie tylko informatycznych, Podręcznik zawiera 200 ćwiczeń i zakończony jest egzaminem złożonym z 45 zadań. Jeżeli czytelnik książki wykona poprawnie 60% zadań egzaminacyjnych to może – naszym zdaniem – kontynuować naukę Linuksa, przed ewszystkim poznać administracje tego systemu.

 W najbliższym czasie opublikujemy na naszym portalu podręcznik do awk, który zawiera konstrukcje używane w języku C. Warto zaznaczyć, że nasz podręcznik Linux –bash wyjaśnia na przykładach tworzenie i używanie tzw. wyrażeń regularnych, które są podstawą prawie wszystkich języków programowania w Internecie : Perl, Ruby, Python, Tcl, Tk. Po zaznajomieniu się z bashem nauka tych języków przychodzi względnie łatwo.

Znajomość bash i awk pozwoli internautom zdobyć nowy zawód

 

Piotr Piętak

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 6066