Skip to main content

Cyfrowa szkoła - prośba do min. Boni

Jeżeli nie dokonamy jak najszybciej reformy nauczania informatyki w liceach to o ludziach odpowiedzialnych za system edukacyjny w Polsce będzie można powiedzieć to samo co o socjalistach francuskich z lat 80-tych : oni tak bardzo lubią bezrobotnych, że produkują ich masowo. Pomny tych słów Minister Boni – jako znawca od wszystkiego – zabrał głos w sprawie podstawowej dla przyszłości Polski czyli systemu edukacji informatyki w polskich szkołach.


Na spotkaniu w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat stwierdził m.in., cytuję:

„By nie zgubić rozwijającego się społeczeństwa sieci, potrzebujemy efektu synergii cyfrowej. Sprowadza się ona do trzech haseł: Koordynacja – Kompleksowość – Kreatywność.” /…/. „Dlatego rozmowy o cyfryzacji – także o cyfryzacji szkoły – nie można dziś ograniczać do pytania o sprzęt. Bo nie chodzi o to, jaki będzie sprzęt, ale do czego go użyjemy.” /…/ „ Formuła cyfrowa nie ogranicza się tylko do sposobu prowadzenia lekcji. Nauczyciel będzie musiał nawiązać kontakt z pojedynczymi uczniami w klasie, ale także z grupami uczniów. Może będzie im dawał zadania grupowe – a jednym z takich zadań może być to, że grupa uczniów z laptopami czy tabletami prowadzi dialog z inną grupą. Bo nauczanie – także przy pomocy laptopa – ma doskonalić kooperację. Internet jak mało co nadaje się do tego.”

Chciałbym publicznie zadać pytanie ministrowi Boniemu : co to jest i na czym polega synergia cyfrowa – dodam, że synergia jest słowem używanym od 15 lat przez wszystkich tych, którzy na temat społeczeństwa informacyjnego nie mają nic innego do powiedzenia, opórcz tego, że powinno wyzwalać „synergię”. Proszę o zoperacjonalizowanie tego słowa. Proszę o dokładne wskazanie, przy pomocy jakich procedur pedagogicznych minister chce ta osłąwioną synergię ośiągnąć.

Proszę nas nie karmić sloganami o Koordynacji – Kompleksowości – Kreatywności. Te 3K przypomina dokładnie niemiecką definicje kobiety z XIX wieku, mam nadzieje, że nie muszę jej przypominać (też ją nazywano 3K) .

Proszę – jeżeli Pan mówi o kooperacji internetowej – nie tworzyć historyjek a la Kuroń pt. „zadania grupowe”, tylko wykazać się minimalna wiedza na temat Ruchu Wolnego Oprogramowania i zasad kooperacji, które on upowszechnił i które zrewolucjonizowały nie tylko informatyke, ale także ekonomię (tzw. produkcja partnerska). Innymi słowy proszę nas nie zawstydzać tymi sloganami. Jesteśmy bowiem Polakami i jak pisał Cz.Miłosz w „Ziemi Ulro” mamy matematykę, logikę i informatyke we krwi. Naszymi profesorami byli Tarski, Leśniewski, Łukaszewicz czyli ci, którzy informatyke zrewolucjonizowali.

 

Piotr Piętak

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 4160